Terminal i Hotel TWA na JFK

Są wśród nas miłośnicy lotnictwa?

Terminal TWA na nowojorskim lotnisku JFK to absolutny klasyk. Zaprojektowany przez Eero Saarinena, powstał w 1962 roku i przez wielu okrzyknięty najpiękniejszym terminalem na świecie. Dodatkowo wówczas także najnowocześniejszym. Był pierwszym, który posiadał rękawy doprowadzające podróżnych bezpośrednio do samolotów, kamery telewizji przemysłowej, taśmociągi bagażowe, system megafonów oraz elektroniczną tablicę przylotów i odlotów.

TWA Flight Center w 1962 roku, źródło: NY Daily News

Mogliśmy ten niezwykły terminal podziwiać w filmie Stevena Spielberga „Złap mnie, jeśli potrafisz” / „Catch me if you can” (2002). Co prawda na TWA nigdy nie urzędował Pan Am, a do tej właśnie linii lotniczej zgłosił się na dyżur Leonardo Di Caprio, ale myślę, że tę niewielką nieścisłość możemy Spielbergowi wybaczyć.

Kadr z filmu „Złap mnie, jeśli potrafisz”

O filmie na pewno będę jeszcze pisać na USA do mnie MOVIE, bo z głównym bohaterem mamy szansę zwiedzić także Atlantę, Los Angeles, czy Nowy Orlean. A teraz wracamy do TWA.

Mimo upływu lat konstrukcja w ogóle się nie zestarzała i nadal może zachwycać, ale technologicznie już nie było tak różowo. W 2001 roku podjęto decyzję o wyłączeniu terminalu z ruchu lotniczego, w 2005 zyskał status zabytku, ale nie było pomysłu jak go wykorzystać. Do czasu. W 2015 roku pojawiły się pierwsze informacje, że ten wyjątkowy obiekt  zostanie przekształcony w hotel. Tak też się stało.

Pokój hotelowy, źródło: TWA Hotel

Już w połowie maja 2019 do dyspozycji gości oddanych zostanie ponad 500 pokoi, w tym znaczna część z zapierającymi dech w piersiach widokami na pasy startowe. Pokoje mają być bardzo ciche, dzięki zastosowaniu szyb o grubości 4,5 cala (prawie 12 cm!) – grubsze szyby są ponoć tylko w jednym miejscu na świecie – w ambasadzie USA w Londynie.
Do tego działać będzie 6 restauracji, 8 barów oraz centrum fitness. W obiekcie  zaplanowano też sporo powierzchni wystawienniczej oraz eventowej. A dla fanów lotnictwa będzie dostępne także Muzeum Lotnicze (Jet Age Museum)

Otwarcie hotelu planowane jest na 15 maja 2019 roku, a system rezerwacji rusza już za dwa dni! Ceny mało przyjazne, od 249 USD za pokój. Rezerwacji możecie dokonać na stronie hotelu: www.twahotel.com

Ale nawet jeśli nie będziecie mogli skorzystać z usług hotelowych na pewno warto tu zajrzeć choćby do baru na drinka.